Mis vahe on erinevatel kaitsekinnastel?

Tänu isiklikule kogemusele mõistan, kui oluline on kohe karjääri alguses hakata kasutama sobivaid kaitsekindaid, ennetades nii hilisemaid terviseprobleeme. Kas tõesti võib olla, et minu kätel oleva lööbe põhjuseks ei olegi ainult töös kasutatavad kemikaalid, vaid hoopis kindad, millega ennast kemikaali eest kaitsen? Kas kõik kindad on kvaliteedilt võrdsed? Kinnaste tootmine on keeruline protsess, mis koosneb erinevate kemikaalide kasutamisest. Lõpptootes üritatakse keemiliste ainete kogum viia miinimumini ja nii läbivad kindad mitmeid loputamisprotseduure. Erinevate tootjate kinnastes on alles jäänud keemiliste ainete kogum erinev. Pikaaegsel kinnaste kandmisel võib see põhjustada kontaktallergiat ning seda ei tohiks segi ajada lateksiallergia.

Kaitsekindad valitakse vastavalt tööiseloomule ning töös kasutatavatele kemikaalidele. Näiteks ajaline kinnaste kasutamine, kas paneme korraks kätte või hoiame neid käes terve päeva. Kas läbi kinnaste on vaja tajuda sõrme tunnetust või vastupidi, et hoopis kinda paksus on oluline. Kinda elastsusest sõltub, kas sõrmed, lihased ja liigesed võivad kinda kasutamisest liigselt väsida. Toiduainetega tegelemisel, et kas materjal on toidule ohutu jne.

On olemas õhemaid ja paksemaid, elastsemaid ja tugevamaid, suurema ja väiksema sõrmetunnetusega, libisemiskindlaid või karestatud osadega kindaid. Suures osas reguleerib kogu eelnevat kinda materjal, kus enamasti kasutusel lateks, vinüül, nitriil ja neopreen. 

Üks, mis kindel, et ühekordsed kindad ei ole korduvkasutamiseks ja olenemata materjalist võib ühekordseid kindaid kasutada ainult üks kord! Sellest annab märku ikoon:

MATERJALID:

Latekskindad – looduslikust materjalist. Väga elastne ja hea puutetundlikkusega, kuid kesine torkekindlus ja kemikaali läbilaskvus on suurem (välja arvatud atsetoon, mida lateks väga hästi talub). Kindad tagavad hea kaitse alkoholil ja veel põhinevate kemikaalide vastu (nt puhastusvahendid), kuid ei sobi kasutamiseks õlide, rasvade ja lahustite puhul. Lisaks esineb inimestel lateksi suhtes allergiat.

Nitriilkindad – sünteetiline materjal, mis on väga vastupidav kemikaalidega töötamisel. Olenevalt kvaliteedist, suudetakse tänapäeval ka nitriilmaterjal teha mugavaks ja venivaks, mis on võrreldav lateksiga. Nitriil on lateksi sünteetiline analoog, aga eriti heade mehhaaniliste omadustega: väga kulumis-, lõike- ja torkekindel ning tagab hea kuiva haarde. Sobib kasutamiseks õlide, lahustite, rasvade jms puhul.

Neopreen – väga elastne esimene sünteetiliselt valmistatud kumm, mis sarnaneb elastsuselt lateksile. Suurem kaitsefaktor kui vinüülist ja lateksist kinnastel. Kaitse kemikaalide suhtes, hea puutetundlikkus ning käsi ei hakka nii kergesti higistama. Mehhaaniliselt ei ole nii vastupidav kui nitriil. Tagavad hea kaitse alkoholide, kütuste, õlide ja määrdeainete eest, aga ei sobi atsetooniga töötamisel. Kulumis-, torke- ja sisselõikekindluselt jäävad nitriilkinnastele alla.

Vinüülkindad – soodsaim valik, halb puutetundlikus ja elastsus puudub. Tavaliselt kasutatakse kokkupuutel toiduainetega.

MILLISED VÕIKSID OLLA ILUTEENINDAJALE SOBIVAD KINDAD JA STANDARDID?

Olenemata materjalist võib kinnaste kvaliteet olla erinevatel kaubamärkidel väga kõikuv, oluline on kinda puhul järgida kvaliteeditunnuseid. Kasutada võib ainult CE-märgistusega kindaid, see tähendab, et toodet võib seaduslikult müüa igas Euroopa Liidu riigis. 

Mis tähendab: CAT, CAT2 ja CAT3?
Mida kõrgem number, seda suurem kaitse ohtude eest. CAT 1 vastab madalamatele riskinõuetele, CAT 2 kaitseb keskmiste riskide eest ja pigem kliendi kaitseks ning CAT 3  kaitseb suuremate ohutegurite eest (mikroorganismid ja kemikaalid) ja siin on kaitse ka kinda kandjal. 

Mida näitab: AQL (Acceptance Quality Limit)?
Siin tuleb jälgida, et mida väiksem number, seda kvaliteetsemad kindad. Kvaliteetseks kindaks peetakse kui number on AQL 1,5.

Näiteks teenindusvaldkonnas (iluteeninduses), kus on tegemist kemikaalidega, sobivad kasutamiseks enamasti kvaliteetsed nitriilkindad või neopreenkindad, sest nitriilkinda kemikaalitaluvus on suurem kui latekskindal. Lisaks on nitriil torke- ja lõikekindlam. Märgistuses tasuks jälgida tooteid, mille kvaliteet on AQL 1,5.