Aastalõpu intervjuu Angelaga

Küsitles Adelia.  

Adelia: Milline oli Cleanella aastal 2021 ja milliseks ta kujunes aastal 2022?

Angela: Aastaks 2021 olid Cleanellas toimunud mitmed väga suured muutused, kuid eesmärgid, missioon ja visioon olid endised. Põlve otsas alustanud ettevõttel olid juba mitmed lisa laoruumid, aga muu töö käis kodukontorites. Aasta 2021 võib lugeda suureks kasvamise aastaks. Me investeerisime palju Cleanella tootevalikusse – testisime ja avastasime järjest uusi ägedaid tooteid, mida ilu- ja isikuteenindusele pakkuda ning seda  ei ole tegelikult Eestis sellise eesmärgiga tehtud. Laovarud kasvasid sellise kiirusega, et peagi tekkisid tõsised ruumiprobleemid. Mõtted erinevatelt laopindadelt ja kodukontorist välja kolida olid peas  juba ammu ning 2021 hakkasime aktiivselt otsima sobivaid ruume. Aasta lõpuks olime ennast kenasti sisse seadnud, kuid ka see oli järjekordne investeering…

Uutes ruumides paranesid oluliselt töötingimused ja tekkisid hoopis uued võimalused ja ideed. Paraku jäi see rõõm lühikeseks, sest 2022. aasta kevadel olime sunnitud meist mitteolenevatel põhjustel taas uusi ruume otsima. Juhuse ja hea õnne tahtel avanes  võimalus kolida Salve 3 pinnalt naabermaja Salve 4 pinnale. Uued ruumid vajasid enne sisse kolimist küll oluliselt suuremat tööd kui eelmised (taas üks “tore” investeering), kuid rõõmsaks tegi see, et  Salve 4 ruumide potentsiaal on nii palju suurem. Seega  pole halba ilma heata. Selle aasta suvi oli raske. Kolimise ja uute ruumide sisseseadmise vahepeal tuli pikka aega teha tööd taas kodustes tingimustes ja see oli paras väljakutse. Siiski saime septembri lõpuks Cleanella  uued ruumid sellisesse seisukorda, et töövõis täie hooga alata. Preemiaks on töötajatel nüüd oluliselt mugavamad ja veel paremad töötingimused, kui seda võimaldasid Salve 3 ruumid. Tunnistan, et 2022. aasta kujunes Cleanella jaoks mitmeski mõttes “proovile panemise” aastaks.

Adelia: Milliseid uuendusi tõi aasta 2022 Cleanellasse? 

Angela: Uuendused on toimunud mitmel rindel. Näiteks tööjaotuses, sest tiimiga liitusid Sina ehk siis Cleanella sotsiaalmeedia haldamise võttis üle Adelia, kes suhtekorralduse tudengina pakub lisatööna erinevatele ettevõtetele sotsiaalmeedia haldamise teenust. Cleanella sotsiaalmeedias võtsime suuna päris elu kajastamiseks ehk proovime tooteid väga palju näidata just enda piltide kaudu,reaalses kasutuskeskkonnas ja erinevate kasutusvõimalustega. Adelia ongi enamuse Cleanella fotode  autor. Instagrami konto sai täiesti uue näo ja töö sellega veel jätkub. Sotsiaalmeedia ongi ju üks suur katsetamine. 

Oleme alustanud ja jätkanud koostööd  mitmete toredate partneritega.Väga palju uusi projekte oleme katsetanud näiteks Kristeliga (Kristel Laansoo, Salonkauplus). Mõned neist töötavad hästi, mõned vähem ja mõned on alles ees. 

Pärnus tegutsevat Salongi 5 Viili nimetaksin Cleanella toodete presenteerimise salongiks. Seal on palju tooteid juba ammu salongisiseselt kasutusel, aga uuendusena sai alates suvest võimalikuks seal ka Medicleani puhastustoodete müük ning kogu tootevalik müügi osas järjest laieneb.
 
Lisaks oleme palju panustanud koostöösse erinevate organisatsioonide ja liitudega. Näiteks tegutsemine Eesti Kosmeetikute Liidus on võimaldanud kuuluda põnevatesse töörühmadesse Terviseametis ja Kutsekojas, kus saame täita suuremat missiooni ja anda oma panuse reguleerimata valdkondade korrastamiseks. Uuel aastal kõige sellega jätkame, aga tulevad ka uued projektid, näiteks kutsestandardite uuendamised, loomised jne. See kõik on väga huvitav ja vastavalt regulatsioonidele kohandame ka koolitusi Cleanella Hügieenikoolis.

Adelia: Mitmest inimesest koosneb tänaseks Cleanella tiim?

Angela: Tiimiliikmeid ei ole üldse palju, aga seda tublimad kõik on. Nagu on praegu populaarne, siis paljud tiimiliikmed ei tööta täiskohaga klassikalise töölepinguga, kuid   meeskonnaliikme juriidiline töötamise vorm ei takista  tegutsemist ühtse tiimina. Näiteks Cleanella raamatupidaja on meile palju rohkem kui lihtsalt raamatupidamisteenuse pakkuja. Tema usk meie ettevõtmisse ja toetus raskematel perioodidel on imeline. Või näiteks meie IT-tugispetsialist, kes ei ole lihtsalt kodulehele info sisestaja, vaid ka minu suurim mõttekaaslane, kelle arvamus on mulle alati oluline. Palju otsuseid võtamegi vastu koos.  

No ja kuna tegemist on pereettevõttega, siis kõik tegemised, kus on vaja rakendada jõudu ehk siis kogu laoliikumine (kastid sisse, kastid välja, kastid üles, kastid alla…) ja  pakkimine-saatmine on minu abikaasa vastutada. Samas ennekõike on ta Cleanella graafiline disainer. Eriline vedamine, kui su abikaasa on lõpetanud Kunstiakadeemias vastava eriala ja omab sealjuures ka erilist käsitsi joonistamise annet. Just seda me ka palju Cleanella visuaalis kasutame. 

Adeliast oli juba juttu ja siis jään veel mina. Igapäevaselt on meil kokku tööst 5 inimest, aga mõtteid tiimiliikmete arvu suurendamiseks on palju ja ka vajadus lisatööjõu näol on täitsa olemas.

Adelia: Angela kui persoon. Milline oli aasta 2022 sinu jaoks?

Angela: Mina …. Tuleb välja, et ma olen oma töös väga pühendunud ja väga põhjalik. Ma võin ennast unustada töötama nii, et märku annab tühi kõht… Kindlasti olen ma ka keskmisest kohusetundlikum ja väga seadusekuulelik. Minu jaoks ei tule midagi seetõttu “lihtsalt” ja see teeb töötamise kohati raskeks. Ma tahan ja püüan kõike korralikult teha ning mõned asjad võtavad seetõttu palju rohkem aega või energiat. 

2022 oli ka minu jaoks väljakutsete aasta ja seda nii isiklikus  kui tööalases elus.  Mina pean kindlasti õppima veel seda, kuidas pereettevõttes hoida lahus töö ja eraelu. Emotsionaalselt oli väga raske siis, kui algas Ukrainas sõda, sest samal ajal oli minu vanem poeg kaitseväes. Väga kohutav oli mõelda Ukraina noormeeste emade peale. Aga oli ka helgemaid hetki, mis vajasid omamoodi harjumist. Aasta alguses saime abikaasaga teada, et tütar ootab oma esimest lapsukest, mis  tähendas, et minust saab ju VANAema… Kuhu see aeg kadus ja kuidas see staatus nii ootamatult minuni jõudis? Igal juhul sain uue staatuse septembris ja meil on olnud lapselapsega üks suur kokkukasvamine. Olles ise 12-aastase erivajadusega poisi ema, puutun ma  väga palju kokku ka erivajadustega lastega ja see teema on mulle väga hingelähedane. Downi sündroomiga lapse sünd perre on mõjutanud ka mu tütre karjäärivalikuid ning temal on tegevusteraapia keskus TegevusTe, mis juhuslikult asub Cleanellaga samas majas. Seega kaudselt toimetame kogu perega kahe firmaga, millest üks on Cleanella ja teine TegevusTe. 

Adelia: Mis on aasta 2022 suurim kordaminek? 

Angela: Mõtlen…. Ma arvan, et kõigist õnnestumistest enim väärib tähelepanu  Medisept firma toodetega turuletulemine. See protsess on veel kohati pooleli, mis näitab kui aeganõudev ja keeruline see on, kuid seda suurem on rõõm, kui asjad  õnnestuvad. Cleanellal õnnestus end registreerida mõne toote levitajaks, kuid mitmete toodetega on veel protsess pooleli. Suur südamerahu on lõpuks olla AMETLIKULT levitaja, kuid  paraku on sellega seoses olnud  tunda ka “kaigaste kodaratesse loopimist”. Kui otse välja öelda…  Ma ei soovi siinkohal näpuga näidata ja neid nimetada, kuid jäägu iga ettevõtte ning selle esindajate südametunnistusele äriliselt ebaeetiline ja seejuures ka mitteseaduslik käitumine. Cleanella väärtustab head ärieetikat, kuid halbu näiteid on elus väga palju ja  väide, et “See on äri!” ei ole  meie jaoks okei.

Adelia: Milliseid õppetunde tõi aasta 2022? 

Angela: Üks õppetund on see, millega eelmise küsimuse lõpetasin, aga laiema õppetunnina on tulnud see, et vali veel paremini, keda usaldad. Väiksemaid õppetunde saame kõik igapäevaselt. Näiteks kohvihommikud…. Kas see oli just õppetund, aga meie esialgne kohvihommikute konseptsioon ei läinud tööle selliselt nagu plaanisime. Õnneks ei löönud me esimesel korral kohe käega ja sellest kasvas välja uue formaadiga “kohvihommik”, mis ongi hoopis ägedam ja lõpuks läks sellega paremini. Seega -, ära löö kohe käega.

Adelia: Milliseid uuendusi toob Cleanellasse aasta 2023?

Angela: Mhmm… Salamõtteid on, aga vaatame, mis neist täpselt saab. Liiga suuri uuendusi praegu ei planeeri, aga väiksemaid küll. Loodame uue aasta vähemalt jätkata samades ruumides.  Siin on küll veel nipet-näpet teha, aga see ei sega töötamist. Tahaksin tegeleda rohkem ka Hügieenikooliga, pakkuda uusi õppekavasid ja erinevaid uusi koolitusi. Kahjuks ei ole hügieen ja puhtus  iluteenindajate seas endiselt väga populaarne…. Mõned kohusetundlikud iluteenindajad on, kuid  suures pildis on Eestis tegutsevad  salongid ikkagi puhastamata. Sageli ei ole salongidel ka näiteks koristajat. Tahaks murda arusaama, et ilusalongi hügieeni tagab küsimus, kuidas desinfitseerida või steriliseerida töövahendeid, kuid samas on ilusalongi tualettruum nädalaid või kuid koristamata, riiulid on tolmused, aknad pesemata… Lisaks on iluteenindajal  seljas määrdunud tööriided. Kui üldse on tööriided… Lisaks ei teata isikuteeninduses kätehügieenist või köhaetiketist ka suurt midagi. See mida meditsiinivaldkonnas peetakse üheks olulisemaks teemaks, on iluteenindajate jaoks sageli ebaoluline ja mittevajalik teadmine. Tahaksin Cleanella  koolitustega panna iluteenindajaid teisiti mõtlema ja uue pilguga oma salongide puhtust hindama.

Adelia: Kui peaksid 3 sõnaga kokku võtma aasta 2022 siis mis need oleksid?

Angela: Rõõm, pisarad ja lootus.

Adelia: Mida tahaksid soovida või öelda Cleanella toetajatele, sõpradele ja fännidele algavaks aastaks?

Angela: Ma tänan südamest kõiki  toetajaid ja fänne! Olen nii tänulik iga head sõna eest, mida kliendid tagasisideks annavad. See hoiab lootust, et Cleanella toob inimestele  kasu ja meie tooted  teevad elu paremaks, lihtsamaks, puhtamaks ning seeläbi inimesed rõõmsamaks. Täpselt seni, kuni me tajume, et Cleanellat on vaja, seni näeme vaeva ja muutume järjest paremaks, suuremaks ning professionaalsemaks. Meil on tahtmist ja jõudu ise areneda ja seeläbi oma klientide elu praktilisemaks ja mugavamaks muuta. Ma tänan kõiki sõpru ja fänne, kelle senine tagasiside on olnud meie jaoks väga edasiviiv ja on ka tulevikus. Eks see on juba nii nagu oli ka meie üks kohvihommiku teema  “Kas sõpradest saavad sinu kliendid või klientidest sõbrad?”.

Soovin kõikidele toetajatele uude aastasse vähem muresid, pingeid, tagasilööke ja rohkem häid inimesi, aega, tervist, rõõmu ning rohkem Cleanellat 😉