Paberiga koonerdamine pole kokkuhoid

On uskumatu, kuidas oskuslik paberi tarbimine muudab meie eluolu puhtamaks, lihtsamaks ja tegelikult ka säästlikumaks. Vanasõna ütleb, et „kokkuhoid pole koonerdamine“, aga kuidas hoida kokku paberilt? Ostes vähem ja odavamat, tundub alguses ju mõistlik ja kokkuhoidlik mõtteviis, aga kas me siis tarbime säästlikult?
Teeninduses kehtib reegel, et üldkasutatavates ruumides on hügieeni seisukohalt turvalisem valik ühekordsete paberrätikute kasutamine. Selle tarbeks soetatakse suuremas koguses kõige odavamaid paberrätikuid, et siis  jätkuks juba kõikjale, kus paberit vaja kasutada. Paber muutub universaalseks ja leiabki kasutamist, näiteks salongi kontekstis, ühtaegu nii iluteenuste pakkumisel ja töölaudade pühkimisel kui instrumentide kuivatamisel või hoopis käte kuivatamisel, puhkenurgas nõude kuivatamisel, akende pesemisel ja mujalgi. Selliselt tarbides muutub aga kokkuhoiu eesmärgil ostetud soodne paber hoopis mõttetuks raiskamiseks.

Mõnikord võibolla oluliselt soodsam maksta natuke rohkem. Sageli me ei süvenegi, kui erinevad võivad paberid olla, näiteks käte kuivatamisel, kas käed saavad kuivaks ühe-kahe paberilehega või peab selleks vähemalt 3-5 paberilehte võtma. Erinevus tuleneb paberi piiratud imamisvõimest, kus soodsamat, kuid õhukest paberilehte tuleb tarbida topelt koguses. Kuna ka paberipakkide suurused on erinevad, tasub ostmisel vaadata lehtede arvu pakis, algselt parema hinnaga tunduvas pakis võib näiteks vähem lehti olla. 

Iluteeninduses, kus tuleb iga kliendi järel puhastada-desinfitseerida tööpinnad ja pesta ning kuivatada instrumendid, võib kuluda vähemalt pakk paberit päevas ühe teenindaja kohta. Just selliste tegemiste jaoks on isegi see soodne paber natuke liiga kõrgehinnaline. Milleks kulutada pehmet säravvalget paberit pühkimisele ja kuivatamisele, kui selleks sobib ideaalselt tööstuslik paber, millel on heapuhastusefektiivsus, hea imavus, mõõtudelt suurem paberileht ning on oluliselt soodsam. 

Paber on asendamatu töövahend. Seda kasutatakse lisaks tualett- ja kätepaberile või instrumentide hooldamisele veel klienditoolide katteks, ühekordsete rätikutena, kosmeetiliste salvrätikutena, pesukinnastena ning küüne- ja nahapaberina. Valides erinevate paberite vahel, kasutades neid õiges kohas, võib maniküüris, pediküüris poole paki paberrätikute asemel teha kogu töö ära teha vaid ühe kuni kahe paberlehega. Kätepaberi miinus on ka see, et sageli tuleb töö käigus õhukest paberit pakist kaasa rohkem, kui on soov seda sealt saada. Sellise raiskamise asemel on soodsam kasutada paar lehte hästi imavat (airlaid) paberit. 

Mõttekoht on ka suurte saunalinade kasutamine SPA külastamisel või kehahoolduste järel, asendades riidest rätikud pehmete ühekordsete saunalina mõõtu rätikutega. Kas iluteenindajal on soodsam soetada ühekordseid rätikuid või kulutada vett, elektrit, pesuainet, kuivatusprogrammi ja aega rätikute igapäevaseks pesemiseks? 

Koduses majapidamises on erinevad paberid järjest rohkem kasutust leidmas. Täna ei kujuta ette kööki, kus ei ole kasutusel majapidamispaber või rääkimata tualettruumidest. Lisaks harjumuspärasele paberi kasutamisele on järjest rohkem kasutust leidmas ka ühekordsed paberid nii köögilapina kui kuivatusrätikuna. Pole saladus, et kõige räpasemad esemed köögis on pesukäsn, nõudepesulapp ja kuivatusrätik, kus sageli annab bakterite hulgast annab märku ebameeldiv lõhn, mis esemetega kaasas käib. Uuringute järgi on köögikäsna igal kuuel ja poolel ruutsentimeetril 10 miljonit bakterit, nõudepesulapil umbes miljon ja tulemused näitavad, et pesukäsn on 200 000 korda räpasem kui WC poti prill-laud. Jah, võimalus on päevas mitu korda lappi vahetada, iga päev uus rätik panna, kuid on ka mugavamaid ja soodsamaid lahendusi. Kööki sobivad suurepäraselt biolagunevad airlaid paberid, mis sobivad ka toiduainetega töötamisel. 

Pottide ja pannide kuivatamine mitteimava riidest rätikuga (kuhu kogemata aegajalt ka käsi kuivatatakse) ei ole eriti tõhus ja hügieeniline. Paremini teeb töö ära suure imamisvõimega paber, mis on ohutu toidule, kuivatab potid ja pannid ning asendab ideaalselt köögirätikut. 

Sama lugu on ka tolmulappidega. Kasutatud lapid tuleb alati enne järgmist kasutamist pesumasinas pesta ja kuivatada, sest puhtust saame luua vaid puhta lapiga. Kvaliteetsed mikrofiiberlapid taluvad sadu ja sadu kordi pesemist ja on küll asendamatud koristustöödel, aga kiiremad koristused on lihtsam teha ühekordse universaalse puhastuslapiga. Lapid sarnanevad kvaliteedilt ja oma puhastavate omaduste poolest parimate puhastuslappidega. 

Erinevaks otstarbeks on erinevad paberid, kasutades pabereid (suuremaid, väiksemaid, paksemaid, õhemaid, odavamaid, kallimaid, rullis või pakis) nutikalt, hoiad kokku nii aega kui raha. 

Kasutatud kirjandus: https://tarbija24.postimees.ee/1047390/prill-laud-on-uks-kodu-puhtamaid-kohti (9.06.2020)