Lateksi allergia ei ole peamine kindaallergia põhjus

Kas kätel olevate sügelevate villikeste põhjuseks on kindaallergia? Kui allergia, kas siis lateksi allergia? Mida veel peaks teadma?

KINDAALLERGIA – LATEKSI ALLERGIA VÕI KEMIKAALIDEST PÕHJUSTATUD ALLERGIA?
1) LATEKSI ALLERGIA (I tüüpi allergia)

Laialdaselt teadaolev probleem, kuid tegelikult arvatakse, et ühekordsete kinnaste puhul on tegemist liialdatud hirmuga. Peamiselt mõjutab lateksi allergia vaid umbes 1% elanikkonnast. Üldjuhul avaldub lateksi allergia selliste sümptomitega nagu aevastamine, nohu, kuumahood jne. Nahalööbena avaldub lateksi allergia harva. 

2) KEMIKAALIDEST PÕHJUSTATUD ALLERGIA(IV tüüpi allergia)

Ühekordsete kinnaste valmistamisel kasutatud kemikaale nimetatakse kummikemikaalideks ehk kiirenditeks. Suurem osa kindaallergiast on põhjustatud just kiirendite poolt, aga ärritajateks võivad olla veel kinnaste tootmisel kasutatavad teised kemikaalid: lanoliin, koagulant, värvained, kvaternaarsed ammooniumühendid ja säilitusained.

ÜHEKORDSETE KINNASTE LAIALDANE KASUTAMINE

Töömaailma erinevates valdkondades on isikukaitsevahendina levinud laialdane ühekordsete kinnaste kasutamine, mis on toonud esile uue probleemi, millest üsna vähe räägitakse, aga järjest rohkem on inimesi, kes varem või hiljem sellega kokku puutuvad. Selleks on kindaallergia ehk kummiallergia.

Allergiatega on nii, et kui täna ei ole, ei tähenda see, et seda homme ei tule. Erinevad allergiad võivad välja kujuneda, igas eluetapis või vanuses ning ekslik oleks arvata, et kui mul täisealisena allergiad puuduvad, siis neid ei tulegi. Võivad tulla ja lausa nii, et sellest kujuneb välja kutsehaigus, mille tagajärjeks on kutsealasest tööst loobumine.

Kutsehaiguseks loetakse ka kutsenahahaiguseid, mis on tekkinud teaduslikult tõestatud allergiat tekitavata või ärritavate ainete tagajärjel. Allergilised kutsedermatoosid (ekseem ehk dermatiit) ei ole nakkusohtlikud. Tegemist on naha pindmise kihi põletikuga, mille peamiseks põhjustajaks on kemikaalide otsene mõju nahale. Iseloomulikeks kaebusteks on sügelemine, punetus, sõlmekesed või villikesed ja kestendus. Üldjuhul kujuneb kontaktdermatiit välja pärast ärritava aine pikaajalist kokkupuudet (nädalate, kuude või isegi aastate jooksul). Juba välja kujunenud kontaktallergia puhul on tegemist kroonilise haigestumisega ja see jääb kestma tavaliselt elu lõpuni. Olukorda saab leevendada vaid vältides kontakti allergeeniga ning paremal juhul võivad kaebused isegi mõneks ajaks kaduda.

Irooniline on loo juures see, et kemikaalide otseseks mõjuks ehk ärritajaks võivad osutuda ühekordsed kindad, mida sageli kasutatakse just keemiliste ainetega kokkupuute vältimiseks. Enamasti kahtlustatakse ärritajana lateksi allergiat, aga teistest kinnaste valmistamiseks kasutatavatest kemikaalidest (näiteks ditiokarbamiid ja bensotiasool), mis on kõik väga tugevate ärritavate omadustega, räägitakse vähem.

KEMIKAALIDE JÄÄGID KINNASTES

Kinnaste kvaliteet sõltub suuresti ka sellest, et mitu loputusprotsessi on erinevate tootjate kindad läbinud ehk kui suur on kinnastes kemikaali jääkide hulk. Kõrgemas kontsentratsioonis kemikaalijääke on ilmselgelt nahaärritajad. Kuid paraku on nii, et ka korralikult loputusprotsessi läbinud kinnastesse jääb  teatud määral keemilist ainete jääke, see on kinnaste valmistamisel vältimatu. See on ka põhjus, miks enamus ühekordseid kindaid varem või hiljem ja just pikaajalisel kasutamisel võivad siiski põhjustada allergiat.

LAHENDUS ON KIIRENDITE VABAD ÜHEKORDSED KINDAD

Uus aeg nõuab uusi lahendusi ja Cleanella e-pood pakub oma valiku Epiderm Protect kindaid, mis  põhinevad Low Derma™ tehnoloogial, kus ei kasutata keemilisi kiirendeid. Absoluutselt allergiavabad kindad, sest tootmisel ei ole kasutatud väävlit ja teisi kiirendeid nagu tiiuraam, tiasool ja karbamaat. Tulemuseks on hästi venivad, parajalt õhukesed, pehmed kindad ning on tegelikult tugevamadki kui klassikaline nitriilkinnas.

Isegi väga tundliku nahaga kasutajad leiavad, et nahaärrituste ennetamiseks on see parim lahendus nende nahale, sest need kindad pakuvad kaitset kõikidele nahatüüpidele. Naha kahjustust ennetava turvaline kaitse kõikidele nahatüüpidele. Kliiniliselt tõestatud nii lateksi allergia, kui kemikaalidest põhjustatud allergiate leevendamine (I tüübi allergia ja IV tüübi kontaktallergia).

Kasutatud kirjandus:
Tööst põhjustatud allergiad, Töötervishoiu Keskus, Tallinn 2004
https://www.abena.com/