Kätekreemist kaitsekreemini

Mis vahe on kätekreemil ja kaitsekreemil, mõlemad on ju kätekreemid? Kaitsekreemi eesmärk on nahaprobleeme ennetada ja tekitada nahale kaitsebarjäär, mis on kaitseks väliste ärritajate eest, toetades nii naha füsioloogilist kaitsesüsteemi ja olles samal ajal niisutav, toitev ning taastav.

Inimeste harjumused käte kreemitamisel on erinevad ja nii juhtubki, et mõni teeb seda eeskujulikult igal vabal hetkel, teine aga alles siis, kui käed on karedad või juba lõhenenud. Kaitsekreemist on rohkem abi, kui alustada kreemi kasutamist siis, kui nahk veel terve. Ennetamisega väldime naha kaitsevõime langusest tingitud nahaprobleeme.

Mitmete erialade esindajad puutuvad paratamatult oma töös kokku naha kuivust põhjustavate teguritega. Põhiliselt on süüdi sage kokkupuude veega, käte pesemine ja antiseptikumide kasutamine (tervishoiutöötajad ja iluteenindajad ja ka koduperenaised) või kokkupuude olmekeemiaga, puhastusainetega (puhastusteenindajad, iluteenindajad). Lisaks on erialasid, kus tuleb suur osa oma tööajast veeta õues (viibimine tuule, päikese, sooja või külma käes).

Juba kahjustunud nahk on välisärritajate suhtes tundlikum: bakterid, kemikaalid, allergeenid. Kare ja lõhenenud nahk soodustab teatud bakterite, koloniseerumist nahal (pseudomonas), mistõttu haigusetekitajate kontsentratsioon käenahal on oluliselt kõrgem kui siledal ja tervel nahal. Kahjustunud käenahk on avatud bakteritele ja soodustab nahapõletike teket. Naha kaitsevõime vähenemise korral võivad tekkida nahale haavandikesed ja nahalõhed. Vähenenud kaitsebarjääriga nahk ei paku kaitset ka allergeenide eest ja kontaktdermatiidi väljakujunemise tõenäosus on suurem, olgu siis põhjuseks kodune olmekeemia või tööiseloomust tingitud kontakt ärritavate ainetega. Nahakahjustuste ennetamiseks on oluline regulaarne käte kreemitamine vähemalt kaks korda päevas, mis vähendab ka kontaktdermatiidi riski. 

Käed on vanuse peegel ja annavad infot meie kohta sageli rohkem, kui soovime. Peale vanuse reedavad käed ka meie töö ja elustiiliga seonduva. Selleks, et kätelt vähem lugeda, kanna kaitsekreem kätele igal hommikul ja lase imenduda vähemalt 10-15 minutit. Kindlasti lase imenduda kreemil täielikult ka enne antiseptikat ja kaitsekinnaste kätte panemist. Kasuta kreemi päevas mitu korda, eriti peale kätepesu. 

Õhtuti võib käsi kreemitada hooldavate ja toitvamate kreemidega, koorida käsi ja teha intensiivsemaid maske, aga päeval (eriti töötingimustes) pöörame rõhku rohkem naha kaitsmisele.